logo   Kliniki Weterynaryjne
Menu

ul. Głęboka, Lublin, tel. 445 61 21   mapa JAK TRAFIĆ?Kliniki Weterynaryjne

03.06.2016

Szanowni Państwo!

 

W ramach reorganizacji informujemy, że zmieniamy oficjalnie nazwę na Oddział Drobnych Ssaków (przy Klinice Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie). Ambulatorium, według słownika, to miejsce, gdzie udzielana jest pierwsza pomoc. Należy z dumą podkreślić, że ten etap mamy dawno za sobą, więc nazwa jest nieadekwatna. 

Wiele lat temu, gdy zaczynałem zajmować się problematyką chorób drobnych ssaków utrzymywanych jako zwierzęta towarzyszące, miałem silne przekonanie, że mimo małych rozmiarów są to fascynujące istoty, pacjenci równie ważni jak pies, kot czy koń, nieważne ile kosztował ich zakup. Że nie mogą być leczone jak psy, koty, zwierzęta fermowe, czy utrzymywane w laboratoriach. Że koniecznie należy wdrożyć skuteczne procedury diagnostyczno-terapeutyczne dostosowane właśnie do ich potrzeb.
 
Dziś takie myślenie jest oczywiście standardem i nikogo nie dziwi, że zdobycie stosownej wiedzy to kwestia wielu lat praktyki. Pięć lat temu udało się nam się stworzyć w ramach Kliniki Chorób Zakaźnych macierzystego Wydziału Ambulatorium. Mimo trudnych początków cały czas się rozwijamy. Obecnie szczycimy się bardzo dobrymi metodami diagnostycznymi, zaś metody terapeutyczne są oparte o wzorce światowe. Jest to możliwe między innymi dzięki bardzo dobrej współpracy z pozostałymi Klinikami naszego Wydziału. Oprócz pacjentów korzystają na tym studenci. W oparciu o praktyczne doświadczenie kliniczne prowadzę fakultet z chorób drobnych ssaków, na którym jestem w stanie przekazywać aktualną wiedzę. Działa też prężnie Sekcja Chorób Drobnych Ssaków przy Kole Naukowym Medyków Weterynaryjnych.
 
Przez gabinet przewinęło się liczne grono zainteresowanych studentów, mam nadzieję, że zdobyte przez nich umiejętności służą zdrowiu królików, gryzoni, fretek, jeży i innych zwierzaków. Z duma przyjmuje fakt, że niektórzy z nich pracują w bardzo prestiżowych klinikach. Gościliśmy też stażystów z zagranicy: Turcji, Hiszpanii, Włoch. Zajmujemy się też problematyką zwierząt nieudomowionych. Staramy się popularyzować wiedzę na temat opieki nad drobnymi ssakami domowymi i wolno żyjącymi poprzez prelekcje w szkołach, goszczenie wycieczek, odczyty, udział w Lubelskim Festiwalu Nauki czy prowadzenie fan-page. 

Nigdy nie wahaliśmy się gdy należało pomóc zwierzęciu. Z przyjemnością współpracujemy z organizacjami pro-zwierzęcymi. Niezwykle wielkim zaszczytem była dla mnie nominacja do nagrody Serce Dla Zwierząt.
Dziękujemy Wam za ponad 2000 polubień. Obiecujemy, że postaramy się zamieszczać więcej interesujących materiałów.
 
dr n.wet. J.Ziętek
 


« wstecz